Jak vybrat odrážedlo pro dětiOdrážedla jsou pro děti vítaným společníkem. Dokážou jim pomoci při rozvoji rovnováhy a motorických schopností. Učí je síle a vytrvalosti. Jsou úžasným způsobem, jak rozfázovat učení jízdy na kole, protože nechají, aby děti rozvíjely jednu dovednost po druhé.

Ukazují, že sporty a pohyb přinášejí radost a přispívají tak velkou měrou k budování zdravých životních návyků. A nemalou výhodou je také to, že jsou snadno přenositelná, čímž usnadní rodičům život a umožňují přeskočit pomocná kolečka při výuce jízdy na kole. 

Velikost odrážedla

Nejdůležitější pro výběr velikosti odrážedla je výška od země k rozkroku dítěte při tak rozkročených nohách, jako je bude mít až bude na odrážedle jezdit. Pokud dáte dítěti mezi nohy tlustší knihu hřbetem nahoru, vzdálenost mezi hřbetem a podlahou je to, co potřebujete.

Při měření by dítko samozřejmě mělo mít na sobě boty, které potom bude venku používat. Až se dítě pohodlně posadí, musí dosáhnout na zem plnými chodidly a mít kolena lehce pokrčená, což mu umožňuje správně se odrážet a dá mu stabilitu při brzdění. 

Pokud dosáhne pouze na špičky nejen, že se tolik neodrazí, ale může při brzdění ztratit rovnováhu a spadnout. Jestliže bude na odrážedle sedět s nohama příliš pokrčenýma, tak se nebude moci odrazit a jet se zdviženýma nohama, což je pozice kdy se nejvíce rozvíjí schopnost balancovat a důvěřovat pohybu kola.

Váha odrážedla

Pro dítko je důležitá i váha odrážedla. Doporučená váha by neměla překročit 30% váhy dítěte. 5 kilové odrážedlo bude hodně náročné pro dvouleté 10-ti kilové dítko, ale bude výrazně jednodušší pro dítě, které již váží 15 kilo.

Na váhu má samozřejmě vliv mnoho věcí od rámu, sedadla, pneumatiky (kde pneumatiky plněné vzduchem jsou mnohem těžší než plastová kola) až po přítomnost brzdy. 

Odrážedla pro nejmenší – odstrkovadla

Děti mohou začít používat odstrkovadla od doby, kdy udělají první stabilní krůčky. V tuto chvíli bude ideální dvoustopé vozidlo, které poskytuje stabilitu a pohodlí, a učí dítko odstrkovat se a nebát se. Důležitou roli budou hrát i doprovodné prvky, které umožní, aby odstrkovadlo sloužilo i jako chodítko či dokázalo nahradit kočárek.

Co se bezpečnosti týče, pak je důležitá nezávadnost materiálů (především pokud bude vybrané odrážedlo z plastu) a hlavně, aby na výrobku nebyly žádné ostré hrany, o které by se dítko mohlo zranit.

Odrážedla od 1 roku

Zde přichází na řadu o trochu více proměnných, protože dítko je výrazně schopnější a zvláště od 2 let zvládne jet již poměrně rychle. Je potřeba se ujistit, zda odrážedlo má zarážku proti přetáčení řídítek, a je potřeba zkontrolovat samotná řídítka, zda mají po stranách vyvýšený okraj.

Ten chrání ruce dítěte proti sklouznutí, a především v případě, že s řídítky narazí do zdi či stromu jej budou chránit před odřením při pádu.

Odrážedla s brzdou

Dalším bodem ke zvážení je brzda. Pokud je dítko malé, tak nebude potřeba, protože stejně nedokáže odrážedlo rozhýbat dost rychle a bude pro něj spíše komplikací. Většímu dítěti umožní naučit se správně brzdit.

Tato dovednost pro něj bude důležitá až se bude učit jezdit na kole a nebude se muset přeučovat. Pokud zvolíte odrážedlo s brzdou, potom je potřeba jí věnovat speciální pozornost.

Brzda musí být umístěna v pohodlném dosahu malého řidiče a musí se dát lehce zmáčknout. Jednoduchým testem je, zda ji dospělý dokáže snadno zmáčknout svým malíčkem, pokud ano, bude to snadné i pro vaše dítě.

Samozřejmostí je pak helma a pevná obuv. Na větších odrážedlech děti dokážou dosáhnout poměrně vysokých rychlostí a od nejmladšího věku si nošením helmy vytváří správné návyky. 

Mezi oblíbené výrobce dětských odrážedel patří česká značka Rulyt s její značkou Lifefit. V modelové nabídce najdete odrážedla Sulov či Buddy v pastelových barvách, které si vaše dítě zamiluje. Samozřejmostí je poctivé zpracování, takže odrážedlo opravdu vydrží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentářVyhledat produkty, články


Nejnovější články

Najdete nás na Facebooku


Studenti hledají…