Den dětí a PELICAN aneb – v cizím jazyce jsem nemluvně


Mezinárodní den dětí. Rok se s rokem sešel a máme tady opět svátek, který se slaví ve více než 145 zemích světa, u nás vždy první červnový den. A ani PELICAN není výjimkou! Nejsou-li snad všichni jeho studenti – od těch navštěvujících pomaturitní studium jazyků až po firemní vzdělávání – vlastně tak trochu jeho ratolesti, které zodpovědně vede od jazykových plen (čti: jazykové úrovně A1), až do jejich jazykové dospělosti?

Pojďme se proto dnes podívat na tento den blíž. Vždyť, třeba i Ty, ač v cizím jazyce dosud nemluvně, budeš už po jednom roce s kurzy němčiny moci vyletět ze svého hnízda! Stejně, jako PELICAN!

Zpátky do minulosti

Turecko! To je země, ve které se v roce 1920 vůbec poprvé objevil podnět pro založení dne oslav dětí. Stalo se tak během dubnových dnů Turecké války za nezávislost, ve kterých padla důležitá věta pronesená z úst daného ochránce národních práv, který prohlásil, že každé dítě je neoddělitelnou součástí státu, potřebu k jeho budování. O 5 let později na Světové konferenci blaha dětí se zástupci shodli, že je potřeba stanovit mezinárodně uznávaný svátek. K tomu sice došlo oficiálně až o 25 let později, ale – tadá, máme ho!

Den pro ochranu dětí se oficiálně slavil rok po jeho vyhlášení – 1. června 1950 a k jeho oslavám se připojilo více než 50 zemí světa. Některé státy toto datum pro Mezinárodní den dětí nebo pouze Den dětí převzaly, jiné ne. Československo a později taky Česká republika však vzaly toto datum taktéž za své a právě z toho důvodu patří první červnový den dětem. A Jazyková škola Brno PELICAN v tom jede taky!

Hlubší smysl

Den dětí přitom není jen o tom nakoupit svým dětem hromadu dárků a sladkostí. Ba naopak, má hlubší smysl. Upozorňuje světovou veřejnost na práva a potřeby dětí. Jeho posláním je boj proti násilí na dětech, jejich účasti ve válečných konfliktech, sexuálnímu zneužívání dětí, ale třeba taky proti vykořisťování při dětské práci.

Ale k tomu, abychom si uvědomili důležitost tohoto svátku, nemusíme vůbec zacházet za hranice fyzického či psychického násilí. Úplně postačí, když se zamyslíme nad tím, jestli svým ratolestem věnujeme dostatečné množství tolik potřebného času.

Zrovna ten je totiž tím jediným správným vodítkem k tomu, aby z dětí vyrostli soběstační jedinci schopni vyjádřit své názory a postoj – a přitom si zachovali respekt a schopnost naslouchat druhým.

V konečném důsledku se opravdu jedná o velmi podobný fenomén jako se studiem jazyků. No jen považ, jaký by byl obrázek vzdělání našich studentů navštěvujících pomaturitní studium angličtiny a dalších jazyků, kdyby se jim lektor dostatečně nevěnoval?

Ne ve všech zemích se slaví v červnu

O tom, že není první červen pro oslavu tohoto dne nijak závazný, svědčí i fakt, že např. egyptské či thajské děti slaví svůj svátek v lednu. Turci pak dle – již výše zmíněné tradice – oslavují své děti v dubnu a malí Japonci se svého dne pravidelně dočkají 5. května.

Zajímavostí taky je, že v USA byl den dětí stanoven na 1. Června – tedy stejně jako v Česku – ale postupně se na něj zapomnělo a Spojené státy americké jsou nyní jednou z mála zemí, ve kterých se Den dětí oficiálně neslaví.

Jen se tak mile usmát

Nutno dodat, proč si – ať už se svými dětmi, nebo se svými studenty, neudělat malou oslavu každý den? Pojďme se v tom každodenním shonu společně na chvíli zastavit a prohodit pár milých slov. A je úplně jedno, jestli přečteš pohádku svým dětem před spaním nebo uděláš hezčí den svým studentům navštěvujícím firemní vzdělávání.

A kdybys náhodou neměl s kým pár milých slov prohodit, zastav se za námi v PELICANU. Ať už jsou Tvé jazykové znalosti ještě v plenách nebo už je z Tebe sebejistý adolescent, moc rádi Tě uvidíme! Na milá slova ve 12 různých jazycích jsme totiž experti!

Tvůj svátečně naladěný PELICAN


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentářVyhledat produkty, články


Nejnovější články

Najdete nás na Facebooku


Studenti hledají…