Jak naučit děti číst


Maminky často se zvýšeným zájmem pozorují, jakou rychlostí se jejich ratolesti zvládají učit novým věcem. Ať už se jedná o obyčejné úkony, jako je zavazování tkaniček nebo rozeznávání barev, každý impuls ze strany dítěte vnáší do tváří rodičů radost. Ve školce nebo domácí výchově jsou připravovány na první třídu základní školy. U zápisu se dítěti hodí každá kapka zkušeností navíc, protože většina rodičů nerada řeší roční odklad povinné docházky a navíc dítě nebude zaskočené.

Ke znalostem, které se může naučit už v předškolním věku, ale nejvíce je bude potřebovat v první třídě, patří čtení. Jeho učení vyžaduje nekonečnou trpělivost, laskavost a pochopení. V očích drobečka, který nikdy písmena nepotřeboval, uvidíte zpočátku nepochopení. Proto je nutné začít hravě a nevyvolat ke čtení spíše odpor.

Jak zaujmout

Nebude jednoduché svého potomka v klidu usadit a rovnou začít s učením. Věnujte raději několik dní základní výchově. Ve školních lavicích bude muset v tichosti sedět i několik hodin, a proto by na příkazy od dospělých měl být zvyklý. Musí postupně akceptovat učitele jako autoritu a porozumět tomu, proč se učí novým věcem. Podělte se s ním rozumně o své vlastní školní zkušenosti a vysvětlete, k čemu je vzdělání v životě užitečné.

Běh na dlouhou trať

Pokud jste se přehoupli přes předchozí bod, následuje už samotná výuka. Písmena jsou v této činnosti stavebním kamenem, a proto neočekávejte okamžité čtení celých slov. Jednotlivá písmena s dětmi trpělivě přepisujte na papír, říkejte čemu se podobají a vyslovujte je zřetelně a nahlas. Například písmenko „A“ přiřaďte k domečku, střeše nebo stanu a ve velké podobě ho napište na papír. Takto postupujte s celou abecedou a nejsložitější písmena nechte na konec. Tato metoda není jednodenní a vyžaduje stálé připomínání. Až uvidíte, že pozornost vašeho dítěte odbíhá k jiným věcem, dejte si pauzu nebo začněte druhý den.

Slabiky

Zdá-li se dítěti přepisování písmenek a jejich výslovnost jako hračka, postupujte ke čtení slabik. Vysvětlete, že každé písmenko ve spojení s jiným tvoří něco zcela nového. Ukazujte názorné příklady ve slovech a u tohoto kroku můžete využít dětskou knížku. Nejlepší jsou patková písmena, která opticky pevně drží na řádku a nebudou způsobovat problémy. Vybírejte jednoduchá slova, kde se často střídají samohlásky a souhlásky.

MA-SO

Spojení několika slabik je závěrečným bodem učení. Dítě by mělo číst nahlas a snažit se plynule navazovat. Za každým řádkem je nutno se pozastavit a zamyslet se nad významem právě přečteného textu. Jinak má mozek nutkání pouze číst a nesoustředit se na význam. Od jednoduchých knížek s velkými písmeny pomalu a jistě přistupujte ke knihám bez obrázků a s normálním písmem. Střídejte žánry a někdy svému potomku ukažte, jak nahlas čtete vy, aby věděl na jakou část věty dáváme důraz. Pochopení otazníků, vykřičníků a teček nechte na poslední místo.

Nedemotivujte ho řečmi o tom, že by to jiný zvládl lépe nebo rychleji. Raději se zaměřte na nejslabší místo a zkuste ho pomalu posílit. Na konci budete pyšní a okolí bude chválit vaší trpělivost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentářVyhledat produkty, články


Nejnovější články

Najdete nás na Facebooku


Studenti hledají…