Jak si zlepšit slovní zásobu – 5 tipů pro studenty jazyků


Vždy, když zpovídáme naše lektory, kteří vedou kurzy v naší jazykovce PELICAN (firemní vzdělávání, pomaturitní studium i klasické jazykové kurzy), nikdy se nevyhneme otázce, co je u studentů tím zásadním kamenem úrazu, na kterém mnohdy ztroskotá celé jejich snažení.

A vždy se nám dostane jednoslovné odpovědi, která – pokud jsi se nějaký cizí jazyk někdy pokusil učit – pro Tebe nejspíš nebude překvapením. Slovní zásoba!

Zkrátka, stejně, jako je cihla základním kamenem stavby každého domu, tak jsou slovíčka základním kamenem každého úspěšného studenta (a jak již bylo řečeno, tak i úrazu), který se rozhodl nějaký jazyk si osvojit. Bez slovní zásoby to zkrátka nejde – a až v momentě, kdy máme na čem stavět, můžeme se pouštět do složitější gramatiky či samotné konverzace. Nutno ještě dodat, že jsou to právě slovíčka, která si musíš do hlavy dostat sám.

Ať už je to totiž pomaturitní studium angličtiny nebo třeba kurzy vietnamštiny, ani ten sebelepší lektor Ti je do hlavy za 1 lekci jen tak nenatluče. Proto jsme se rozhodli, že Ti v dnešním článku dáme pár tipů, jak úspěšný běh za novými slovíčky začít. Pojď do toho s námi, osvoj si slovní zásobu a v září se přidej do některého z našich kurzů, kde budeš moci své nově nabyté dovednosti ihned zapojit do konverzací a gramatických her!

  1. Vytvoř si seznam podobných slovíček

Jazyky se během svého vývoje vzájemně ovlivňovaly a inspirovaly. To je důvod, proč v nich nyní najdeme stovky, ne-li tisíce, slovíček, které jsou stejné nebo se přinejmenším vzájemně dost podobají. Díky tomu jsme často schopni odhadnout jejich význam, i když jsme se s nimi nikdy předtím nesetkali. Při učení se takových slovíček máme ulehčenou práci, jelikož si je mnohem snáze zapamatujeme.

Zapisováním těchto slovíček do seznamu si uvědomíme, jak moc slov z nového jazyka už známe, aniž bychom kdy otevřeli učebnici. I když to možná bude znít překvapivě, tak i čeština má stovky slov společných s řadou cizích jazyků, ať už jsi si podobnosti všiml, když jsi navštívil firemní kurzy angličtinynebo svůj když jsi se jako samouk věnoval třeba francouzštině!

Ale pozor! Předtím, než nově objevená slovíčka přidáš na svůj seznam, ověř si jejich význam. Mohlo by se totiž jednat o tzv. „false friends“, neboli falešné kamarády, tj. slova, která znějí podobně, ale znamenají něco úplně jiného. A to by se pak lektor i spolužáci, navštěvující s tebou firemní jazykové kurzy, mohli pěkně pobavit na tvůj účet!

  1. Nauč se 300 nejpoužívanějších slovíček

Dr. Edward Fry v roce 1996 zjistil, že 69 % veškerého psaného textu v angličtině je tvořeno pouze 300 slovy. Vzápětí začaly vznikat podobné seznamy a výzkumy i pro další jazyky. Pokud se tedy naučíš těchto 300 slov, Tvé porozumění jazyku se výrazně zlepší. Naši milí studenti, navštěvující pomaturitní studium jazyků, měli z této informace pochopitelně velkou radost.

Je tedy nutné dodat, že tím, že se tato slova naučíš, porozumíš bez problému všemu psanému i slyšenému textu! Základní slovní zásoba odpovídá cca 65 procentům všech textů, chceš-li si být v jazyce tedy víc než jistý, musíš na něm samozřejmě i nadále a nepřetržitě pracovat.

  1. Neboj se asociací

Biflování není při studiu slovíček vždy efektivní. Někdy je potřeba použít různé triky k tomu, abychom si konkrétní slova zapamatovali. Asociace mohou být dobrou pomůckou. Vždy, když se učíš nové slovíčko, přemýšlej o tom, co Ti připomíná. Jak znějí slabiky? Co se Ti při jejich zvuku vybaví? To, na co přijdeš, se dál pokus propojit s významem slova!

  1. Uč se celé fráze, ne jen slovíčka

Ve svém rodném jazyce rozeznáváme nejen samotná slovíčka, ale také stovky frází, idiomů a přísloví. Tyto fráze myšlenkově zpracováváme spíše jako samostatné entity, než jako shluky samostatných slov. Pohybují se od každodenních frází, jako jsou „Jak se máš?“ a „Mám se dobře.“, až po ty mnohem pestřejší, jako je „být za vodou“ nebo „dát si něco na zub“.

Učit se fráze má hned dvě výhody: zaprvé dodává kontext slovům, která mohou být jinak obtížně zapamatovatelná, a za druhé umožňují rozpoznávat shluky slov, čímže je celkové porozumění textu mnohem plynulejší.

  1. Ponoř se do jazyka

Nejlepší způsob, jak si osvojit nová slovíčka, je naplno se ponořit do jazyka, který studuješ. I když to nepůjde tak docela fyzicky (jestli máš nějaké tipy, jak na to, určitě nám dej vědět!), díky moderním technologiím to vždy bude možné alespoň virtuálně.

Ponořit se do jazyka se můžeš jeho poslechem (např. poslechem podcastů, audioknih nebo zpráv z mezinárodních internetových radií), čtením (elektronických knih, online časopisů nebo třeba blogů oblíbených zahraničních blogerů), sledováním videí a filmů nebo samotnou konverzací (např. s rodilým mluvčím přes internet nebo při setkávání se v místě Tvého bydliště).

A kdybys byl, co se slovní zásoby týče, přeci jen trochu na vážkách, přijď se poradit k nám do Jazykové školy Brno PELICAN v centru Brna. Slovíčka se za Tebe sice ani jazykový mág PELICAN nenaučí, ale minimálně na Tebe ze svých křídel vysype další řádku rad, jak si slovíčka co nejsnáze osvojit. A ty budeš mít brzo na čem stavět!

Tvůj PELICAN


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentářVyhledat produkty, články


Nejnovější články

Najdete nás na Facebooku


Studenti hledají…