Prázdniny jsou tu! Jak se těší děti a rodiče?


Těší se hlavně děti a učitelé. Rodiče už zpravidla méně. Dva měsíce letního volna jim působí vrásky ve tváři. Kam s dětmi a co jim naplánovat? Pokud je po ruce ochotný prarodič, je po starostech. Ale jak si prázdniny společně užít, i když není?

Konec školního roku je tu a děti si přebraly svá vysvědčení. Výhled na sluncem zalité volno čeří některým jen obava, jak pohled na závěrečný aršík známek ustojí rodiče. Většina se ale bát nemusí. Pokud rodiče průběžné výsledky potomka znají, vysvědčení by pro ně nemělo být překvapením.

Lepší než případné tresty „na poslední chvíli“ je pomoci dítěti se školní přípravou během roku. Na prázdniny pak zakoupit sbírku zábavných cvičení a školáka motivovat k jejímu vyplňování. Některé děti ani není třeba nutit. Jen co si od školního maratonu trochu oddechnou, samy zjistí, že jim nějaká ta „výuka“ vlastně chybí a do úkolů se pustí s chutí samy.

Moře není všechno

Prázdniny voní dálkou, jsou cítit sluncem a lákají neznámým. Malí i velcí školáci se těší na dovolenou u moře, na chalupě či na horách. Jejich přání vychází vstříc vzrůstající kupní síla obyvatel. Zkrátka, můžeme si dovolit více než dříve. Pryč jsou časy, kdy dítě znalo mořské pobřeží jen z obrázku a o prázdninách ho čekala cesta maximálně k babičce za humna.

Ovšem to pravé letní dobrodružství – to, které se vryje do paměti na celý život, chutná spíš borůvčím v lesním podrostu, řeže rákosím u rybníka a láká hledáním ztraceného pokladu. Probíhá zkrátka „u nás doma“ než na prosluněných plážích vyhlášených letovisek. Spolu s katalogem přímořských destinací proto nezapomeňte prozkoumat i nabídku domácích chalup.

Kam s dětmi o prázdninách?

Prázdniny mnohým rodičům přináší problém. Co si počít s natěšeným a někdy už volnem znuděným potomkem, když sami musí do práce? Ti, kteří nemají po ruce spolehlivého prarodiče a dítě nechtějí doma nechat samotné, mohou dobu prázdnin vyplnit čerpáním vlastní dovolené, tábory či prázdninovými kroužky.

Nejtěžší to mají samoživitelky bez partnera a příbuzných ochotných hlídat. Není nikdo, kdo by se s nimi v čerpání dovolené prostřídal. Přitom během roku nejsou jen prázdniny letní, ale také podzimní, vánoční a pololetní, jarní a velikonoční. A když se to tak vezme, dnů, na které musí rodič s volnem počítat, je mnohem víc.

Řešením mohou být příměstské tábory

Ne každému dítěti se na tábor chce, zejména pokud již některý absolvoval. Jiné se na ně těší opakovaně. Schůdnou volbou pro každého může být příměstský tábor. Dítě přes den zažívá dobrodružství de facto kousek za domem a v noci spí doma. Neztrácí tak kontakt s rodiči, ani jistotu domácího prostředí.

Užijte si prázdniny společně

Pronajměte si chatu, vyrazte do lesa. Pokud to dítě ještě neumí, naučte jej plavat. Vezměte loďku a pádlujte doprostřed rybníka. Ukažte dětem, jak vypadají žáby schované v rákosí a jak si z klacku vyrobit prut. Objevujte spolu blízký svět. Užijte si tolik zábavy, kolik jen zvládnete. Protože to nejcennější, co můžete svým dětem dát, je právě společně strávený čas. Vyplatí se naplnit jej krásnými zážitky, protože jsou to právě ony, které dítě utváří a ke kterým se v mysli opakovaně vrací.

Tip na závěr

Pokud coby zaměstnanci počítáte každý den dovolené a home office u vás nehrozí, informujte se u svého zaměstnavatele, zda můžete vzít dítě na den do práce. Někteří zaměstnavatelé jsou více benevolentní a rádi vám vyjdou vstříc. Takovými rodinnými dny bývají pátky. Než ale dítě přivedete, promluvte i s kolegy. Zjistěte, zda nemají námitky. Nezapomeňte pak dítěti přibalit nějakou tu zábavu, ať se o těch svých prázdninách v práci nenudí.

Přejeme příjemné letní dny!


od


Napsat komentářVyhledat produkty, články


Nejnovější články

Najdete nás na Facebooku


Studenti hledají…