Učitel a učební pomůcka. Kdo zvítězí?


Podle jednoho slavného výroku J. Mühlfeita se za posledních 300 let změnilo úplně vše. Až na hřbitov a školu. Skutečně vypadá dnešní škola a přístup k výuce stejně, jako na počátku osmnáctého století? V některých aspektech určitě ano. Kde má dnešní školství mezery?

Moderní svět, moderní výuka

Nemůžeme školám upřít snahu o modernizaci. Určitě dnes potkáváme krásně zařízené třídy a učebny. Elegantní interiér, upravené sportoviště a celá řada nových učebních pomůcek. Na mnoha školách pracují i s velmi nákladným technickým vybavením. Třídy jsou doplněny o interaktivní tabuli, žáci nebo studenti mají k dispozici celou řadu materiálů on-line, k výuce jsou používány nejrůznější vizualizace, videa a prezentace. Je to odpověď na otázku, jak zařídit žákům moderní výuku?

Práce s interaktivní tabulí

Jednou z pomůcek, které mají znamenat moderní výuku je například interaktivní tabule. Kdo měl možnost s ní chvíli pracovat, má velmi smíšené pocity. Celá řada funkcí klasický výklad spíše zdržuje, psaní, a především kreslení není přesné, několikrát musíme záznam opravovat. Moderní učební pomůcka ve výsledku znamená jediné, díky interaktivní tabuli stihneme v hodinách mnohem méně než bez ní. Osobně neznám nikoho, kdo by nesáhl raději po klasickém fixu.

Videa, vizualizace a prezentace

Možnost projekčního plátna a pouštění videí vypadá na první pohled jako výborný způsob, jak oživit výuku. Ano, je tomu skutečně tak, pokud jsou použita správně. Řada vyučujících dokáže videem vyplnit celou vyučovací hodinu. Tato pomůcka nemůže nahradit práci učitele. Pokud zařadíme do výuky video, je třeba následně ukázku rozebrat, upozornit na důležité skutečnosti, rozvinout diskuzi nebo zopakovat klíčová fakta.

Výukové materiály on-line

Už i na základních školách se objevují nejrůznější doplňkové materiály k výuce v nejrůznějších složkách ke stažení. Ve větší míře se však tento způsob komunikace se žáky objevuje až na středních a vysokých školách. Skutečně je dobře, nahradit učitele předem nachystanými materiály k domácímu studiu? Nespějeme k tomu, že bude v budoucnu stačit jen přenos výuky prostřednictvím internetu do domácího prostředí?

Zmodernizovali jsme pouze učební pomůcky, nikoliv výukové metody! Moderní výuka není jen o moderních učebních pomůckách, změnit se musí především přístup učitele.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 20 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

od


Napsat komentářVyhledat produkty, články


Nejnovější články

Najdete nás na Facebooku


Studenti hledají…