Vybíráme odrážedlo pro děti


Dětská odrážedla patří k oblíbeným hračkám řady dětí. Rádi je ale mají i samotní rodiče. Jak vybrat ze široké nabídky nejlepší variantu a na co bychom před nákupem neměli zapomenout?

Kdy dítě posadit na odrážedlo a na jaké

Odrážedla jsou zábavnou hračkou, ale i užitečnou pomůckou. Dětem totiž pomáhají zlepšovat rovnováhu.

Mít mohou různou podobu. Někdy se tak odlišuje od odrážedla takzvané odstrkovalo, které je dvoustopé, jedná se tedy o malou motorku, tříkolku či autíčko. Jako odrážedlo se naproti tomu označuje pomůcka podobná klasickému kolu, samozřejmě ale bez pedálů nebo řetězu.

Odstrkovadla nekladou tak výrazné nároky na koordinaci dítěte. Používat je proto mohou už děti od 1 roku věku. Odrážedlo ve formě kola je méně stabilní. Proto se hodí spíše pro děti od přibližně 3 let a tvoří jakousi přechodovou fázi k tradičnímu kolu.

Uvedené věkové hranice jsou ale samozřejmě jen orientační. Řiďte se pohybovou zdatností svého potomka. Někteří odborníci proto doporučují pustit dítě na odrážedlo poprvé v okamžiku, kdy už skutečně spolehlivě zvládá chůzi.

Výhodou později užívaných odrážedel ve tvaru kola je hlavně jejich schopnost zvládnout lehčí terén nebo delší cesty. Brát je proto můžete i na procházky.

Nejdůležitější je správná výška, na brzdy je čas

Odrážedla bývají v této podobě už vybavena ručními brzdami. A i to lze považovat za velmi dobrý trénink pro budoucí jízdu na „velkém“ kole. Děti, kterým rodiče nejprve pořídili právě odrážedla pro nejmenší, často později nevyžadují přídavná kolečka.

Zcela stěžejní je u těchto modelů na bázi kola hlavně výška sedla. Tu bychom měli volit podle věku i tělesné výšky dítěte. Zkontrolujte si, zda má potomek chodidla na zemi. Výška sedátka se měří vždy v nejnižší poloze.

Jednoznačně se vyhněte myšlence, že ušetříte, protože dítě do neadekvátní výšky „doroste“. Dítě stojící na odrážedle na špičkách nemá šanci na něm bezpečně zabrzdit.

Orientačně lze říci, že odrážedla dimenzovaná na tělesnou výšku dítěte 85 cm jsou vhodná pro děti už zhruba kolem 1,5 roku. U XL modelů počítejte s výškou dítěte kolem 100 cm. Takové odrážedlo má šanci mu vydržet až do cca 3,5 let.

A pozor, teprve v tomto věku začíná dítě i aktivně využívat brzdovou páčku na řidítkách. Do té doby takto zpravidla brzdit neumí a používá nohy.

Záleží na materiálu rámu i koleček

Má-li mít vaše odrážedlo delší životnost než několik málo měsíců, jednoznačně volte kvalitní rám. Ten kovový nabídne kvalitní jízdní vlastnosti, ovšem pozor, klasicky používaná ocel může být na dítě těžká. Méně často se pak objevuje hliník nebo kompozit. Přijatelná je hmotnost od cca 3,5 do 5,5 kg.

Co se týče kol, logika je obdobná jako u kol kočárků, tedy lze je rozlišit na pevná nebo nafukovací. Nafukovací kola jsou pružná a lze s nimi jezdit o něco rychleji. Počítat ale musíte i s rizikem, že je píchnete.

Co se týče středové části kola, setkáte se s výplní z loukotí nebo drátěným výpletem. Po funkční stránce v nich rozdíl není, důležitá je spíše kvalita provedení. Na kolech je tak spíše důležité pohlídat kvalitní ložiska.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Napsat komentář